20η αγωνιστική με τον Παναθηναϊκό πρωτοπόρο

by Stefanos Kofopoulos • On 13-02-2008 • AT 10:35 pm • ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ
Newsroom

μπλούζα παναθηναϊκού

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα εντυπωσιακό πέρασμα από τη Νέα Σμύρνη, επικρατώντας άνετα με 4-0 του Πανιωνίου και έμεινε μόνος στο κυνήγι του Παναθηναϊκού, μετά την 20η αγωνιστική περιμένοντας βέβαια τις εξελίξεις στην «περιβόητη» υπόθεση Βάλνερ του αγώνα με την Καλαμαριά. Ο Κοβάσεβιτς -με τα δύο γκολ που πέτυχε έφτασε τα 15 γκολ-, ο Τζόρτζεβιτς με πέναλτι και ο Νούνιες, ήταν οι σκόρερ των ερυθρόλευκων που είχαν τον Μπελούτσι για πρώτη φορά στη βασική τους ενδεκάδα και τον Λεονάρντο να κάνει ντεμπούτο ως αλλαγή. Οι κυανέρυθροι κατέρρευσαν μετά την αποβολή του Μπερτέ στη φάση του πέναλτι στον Τζόρτζεβιτς στο 26΄, στο 83΄ αποβλήθηκε και ο Αντζας με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Παναθηναϊκός με σκόρερ τον Ίβανσιτς λύγισε με 1-0 τη Βέροια στο γήπεδο «Απόστολος Νικολαϊδης» και ξέφυγε τέσσερις βαθμούς από την ΑΕΚ,η οποία …πνίγηκε στον θεσσαλικό κάμπο, εκεί όπου η Λάρισα πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη με 1-0 χάρη στο γκολ του νεοαποκτηθέντα Ζουράφσκι.

Στο Καυταντζόγλειο Στάδιο, Ηρακλής και Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με το φάουλ του Λουτσιάνο στις καθυστερήσεις να ισοφαρίζει το εκπληκτικό γκολ του Φονσέκα.

Στο ντέρμπι της συμπρωτεύουσας ο ΠΑΟΚ διέλυσε με 3-0 τον Άρη μέσα σε αποθέωση από τους φίλους του στην κατάμεστη Τούμπα και παίρνοντας ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο, έμεινε ζωντανός στη μάχη για να προλάβει τα πλέι οφ.

«Μάχη» που απέκτησε νέο ενδιαφέρον μετά την πέμπτη αγωνιστική χωρίς νίκη του Αστέρα που έμεινε στο 1-1 με τον ΟΦΗ στην Τρίπολη. Αποτέλεσμα που φέρνει την… αναγεννημένη Skoda Ξάνθη σε απόσταση βολής. Στα Πηγάδια, η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά με τον Ρατζίνσκι σε μεγάλα κέφια διέσυρε με 4-1 τον Λεβαδειακό. Τέλος, στο Παγκρήτιο Στάδιο,ο Εργοτέλης βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όμως με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε την ισοπαλία από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς (2-2).