Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: 1-1

by Stefanos Kofopoulos • On 14-01-2008 • AT 3:51 pm • 5 ΣΧΟΛΙΑ
Newsroom

olympiakos panathinaikos 1-1

Σε ένα ματς για γερά νεύρα ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο μεγάλο ντέρμπι του Καραϊσκάκη για την 16η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Το ματς τα είχε όλα: Γκολ που αμφισβητήθηκαν εκατέρωθεν, πολλές χαμένες ευκαιρίες, ένα πέναλτι και ένα άλλο που δεν δόθηκε από τον διαιτητή Καλόπουλο υπέρ του Ολυμπιακού.

Οι πράσινοι προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με γκολ του Εντόι που προήλθε από γύρισμα του Σαλπιγγίδη. Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημοχρόνου, με τέρμα του Άντζα μετά από σύγχυση στην μικρή περιοχή του Μάλαρτζ. Ο Παναθηναϊκός έχασε πέναλτι στο 68′ με τον Νικοπολίδη να μπλοκάρει την εκτέλεση του Παπαδόπουλου. Ο Καλόπουλος αρνήθηκε να δώσει πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού στο 76′ σε χέρι του Ιβανσιτς μετά από γύρισμα του Σίσιτς. Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο αιώνιοι αντίπαλοι, με τον Λούα Λούα και τον Ιβανσιτς.

Μετά από το τελικό αποτέλεσμα του ντέρμπι στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης», σίγουρα η μόνη ομάδα που ευνοήθηκε ήταν η ΑΕΚ, η οποία βρέθηκε πάλι πρώτη με 36 βαθμούς. Ακολουθεί ο Ολυμπιακός που έχει 35 και ο Παναθηναϊκός 34. Επόμενο προγραμματισμένο ραντεβού των δύο «αιωνίων» είναι την Τετάρτη στις 9:30 το βράδυ πάλι στο γήπεδο Καραϊσκάκη, αλλά αυτή την φορά για την διοργάνωση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ενημέρωση: Το άρθρο αυτό αρχικά δημοσιεύθηκε
από διαφορετικό συντάκτη.
Τροποποιήθηκε, βελτιώθηκε και επαναδημοσιεύθηκε από τον Titanas

CareerNet.gr: Βρείτε τώρα τη δουλειά που σας ταιριάζει!

5 ΣΧΟΛΙΑ

1. Σε ένα ματς που όπως είπε και ο Γκούμας έπρεπε να είχε λήξει 1-4 ή 1-5 :D
    Το ρεζουμέ είναι ότι η Πανάθα έπαιξε σαφώς καλύτερα και ο Ολυμπιακός στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού ήταν απών! Οπότε και ένα σκορ υπέρ του ΠαναθηναΪκού θα ήταν προτιμότερο, δεν πειράζει την Τετάρτη με ακόμη περισσότερο θέαμα!

2. αρχικά εύγε τιτάνα, για την παντελή απουσία σχολίου για την ισχύ ή όχι των γκολ που μπήκαν. Είσαι σωστότατος. Από την στιγμή που το ματς τελείωσε , τι θα γινόταν αν… δεν ενδιαφέρει.
    Και ξαφνικά ή ΑΕΚ πάλι στην κορυφή. Κάποιοι έκλαιγαν πριν από μια βδομάδα. Παιδιά ποδόσφαιρο είναι δεν θα πεθάνουμε κιόλας. Και για να μη νομίσει κανείς, θεωρώ ότι η ΑΕΚ πέρα από μεγάλες κουβέντες και ευρωλιγουριές είναι η πιο σταθερή και αποτελεσματική ομάδα. Η γνώμη μου είναι ότι αν το πρωτάθλημα πάει έτσι μέχρι τέλους, θα είναι η φυσιολογική πρωταθλήτρια. Και δεν είμαι Αεκτσής να ευλογάω τα γένια μου.

3. @Giannis: Τα συγχαρητήρια σου όχι σε μένα αλλά στην Eva!

4. ok then, Eva congratulations. Η δημοσιογραφία στα καλύτερά της. Συνοπτική και ουσιώδης. Πάντα τέτοια.

5. Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη για τα καλά σου λόγια…
    Χθες ομολογώ ήταν από τα καλύτερα ντέρμπι των δύο “αιωνίων” γιατι δεν είχαμε ούτε φασαρίες, ούτε παρατράγουδα με την διαιτησία από κανέναν…ούτε από παίκτες, ούτε από προπονητές…(λάθη και αμφισβητούμενες φάσεις μπορεί να είχαμε, αλλά είναι φυσιολογικό..μόνο ο τύπος έτρεξε να “δώσει” την διαιτησία..)και σε αντίθεση με αυτά…είχαμε ένα πολυ καλό παιχνίδι με ουσία και πολλές ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες…Εδώ πάει αυτό που είπες….”παντα τέτοια…!!!!” Λέτε να γινόμαστε Ευρωπαίοι?