Manchester United, πιο Champions League δεν γίνεται

by Stefanos Kofopoulos • On 23-05-2008 • AT 11:52 am • ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ
Newsroom

Manchester United - Champions League

Το Manchester πανηγυρίζει…ο πλουσιότερος ποδοσφαιρικός σύλλογος της υφηλίου αύξησε τα περιουσιακά του στοιχεία κατακτώντας ένα ακόμα βαρύτιμο τρόπαιο. Η κατάκτηση της κορυφής είναι πλέον συνηθισμένη υπόθεση για τηνManchester United. Ο αγώνας ήταν παράσταση, ένα ποιοτικό κάρμα δύναμης, θεάματος και βρετανικής ποδοσφαιρικής κουλτούρας. Η 3η κατάκτηση του Champions League από τους μπέμπηδες σε ισάριθμες συμμετοχές τους σε τελικούς της διοργάνωσης αποδεικνύει πως οι πρωταθλητές Αγγλίας είναι φτιαγμένη για σπουδαίες αναμετρήσεις.

Στις 29 Μαΐου του 1968 ξεκίνησε η συλλογή των ευρωπαϊκών τίτλων για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Στο Γουέμπλεϊ με αντίπαλο την Μπενφίκα, οι βρετανοί παρουσιάστηκαν ισοπεδωτικοί και διέλυσαν με 4-1 τους Πορτογάλους στην παράταση. Τριάντα ένα χρόνια αργότερα οι μπέμπηδες άφηναν άφωνη όλη την Ευρώπη, όταν στις 5 Μαΐου του 1999 στο Καμπ Νου της Βαρκελώνης επέστρεψαν από την κόλαση στο παράδεισο στα τελευταία λεπτά του αγώνα με δύο τέρματα, που χάρισαν το πολυπόθητο τρόπαιο στους κόκκινους διαβόλους και βύθισαν στο «πένθος» τους Γερμανούς της Μπάγερν Μονάχου, που μέχρι το 91 λεπτό είχαν το πάνω χέρι χάρη σε ένα τέρμα του Μάριο Μπάσλερ.

Στις 21 Μαΐου του 2008 τρίτωσε… το καλό για την ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον οι μπέμπηδες είχαν πρωταγωνιστή τον Ολλανδό πορτιέρο Βαν Ντερ Σαρ στη χθεσινή παράσταση νικώντας με 6-5 στα πέναλτι την Τσέλσι. Ο 38χρονος «φύλακας άγγελος» της εστίας της Μάντσεστερ ήταν εξαιρετικός σε όλη τη διάρκεια του 90λεπτου και της παράτασης. Στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι ο τερματοφύλακας έκλεισε την πόρτα στον Γάλλο επιθετικό Νικολά Ανελκά και έστειλε τους φίλους του συλλόγου στον έβδομο ουρανό.

Η Μάντσεστερ είχαν εξαιρετική αμυντική λειτουργία αφού δέχτηκαν 6 τέρματα στις 13 αναμετρήσεις τους στο φετινό Champions League. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο κατέκτησε την κορυφή των σκόρερ της διοργάνωσης με 8 τέρματα και ήταν επίσης ο παίκτης που κέρδισε τα περισσότερα φάουλ…45 στον αριθμό. Ο Ουαλός Ράιαν Γκικς με την χθεσινή του παρουσία συμπλήρωσε τις 759 συμμετοχές με την φανέλα της Γιουνάιτεντ και κατέρριψε το ρεκόρ του Μπόμπι Τσάλτον. Ο αρχιτέκτονας με το όνομα Σερ Άλεξ Φέργκιουσον βρίσκεται στο πάγκο της ομάδας από τις 6 Νοεμβρίου του 1986 και έχει κατακτήσει 10 πρωταθλήματα Αγγλίας, 5 Κύπελλα Αγγλίας, 2 Champions League, ένα Κύπελλο Κυπελλούχων και ένα Διηπειρωτικό.

Οι ΚΟΚΚΙΝΟΙ διάβολοι έφυγαν θριαμβευτές από την ΚΟΚΚΙΝΗ πλατεία και τα νεύρα του Ρώσου κρίσου Ομπράμοβιτς χτύπησαν ΚΟΚΚΙΝΟ από την αποτυχία της Τσέλσι.

Ενημέρωση: Το άρθρο αυτό αρχικά δημοσιεύθηκε