Α1 Μπάσκετ: 14η αγωνιστική στα γρήγορα

by Stefanos Kofopoulos • On 29-01-2008 • AT 12:49 am • ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ
Newsroom

Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Ολυμπιακού με 81-80 στην Πυλαία, με τον Νίκο Κούβελα να κάνει το καλύτερο παιχνίδι της ζωής του σημειώνοντας 20 πόντους, και έτσι οι ερυθρόλευκοι θα πρέπει να αρχίσουν να συμβιβάζονται με την απώλεια της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο. Ο Δικέφαλος του Βορρά προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους όμως ο Ολυμπιακός έμεινε στο ματς μέχρι το τέλος χάρη στη συγκλονιστική εμφάνιση του Τζάκσον (33π.) που ωστόσο δεν έφτανε για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα η ομάδα του Γκέρσον.

Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός πέρασε με επιτυχία από το Ρέθυμνο, λυγίζοντας με 89-74 τον τοπικό ΑΓΟ και μετρώντας 14 νίκες σε ισάριθμους αγώνες και μόνο αν αυτοκτονήσουν οι πράσινοι θα χάσουν την πρωτιά στην κανονική περίοδο. Την ένατη διαδοχική νίκη του και ενδέκατη στο σύνολο στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ πέτυχε ο Άρης, επικρατώντας με 75-66 της ουραγού Ολυμπιάδας Πατρών στο Αλεξάνδρειο.

Βαθμολογική ανάσα πήρε η ΑΕΚ επικρατώντας με 81-70 του Αιγάλεω στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας. Αυτή ήταν η 6η νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα για την Ένωση, η οποία αν και προηγήθηκε με +27 πόντους, δεν κατάφερε στο τέλος να καλύψει τη διαφορά των δεκατριών πόντων (78-65) με την οποία είχε ηττηθεί στο Αιγάλεω στον πρώτο γύρο, ήττα που είχε σημάνει και το τέλος του Άγγελου Κορωνιού από την τεχνική ηγεσία των «κιτρινόμαυρων».

Ο Πανιώνιος επιβλήθηκε σε ρυθμό προπόνησης, 89-65, του «λαβωμένου» Κολοσσού Ρόδου στο κλειστό του Ελληνικού για την πρεμιέρα του δεύτερου γύρου στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ.

Συγκλονιστικό φινάλε επεφύλασσε η αναμέτρηση του Πανελλήνιου με το Μαρούσι στο κλειστό της Κυψέλης. Παρά το προβάδισμα των γηπεδούχων στα τελευταία δύο λεπτά (72-63), το Μαρούσι επικράτησε 75-73, χάρη σε εύστοχο λέι απ του έμπειρου Νίκου Μπουντούρη στο τελευταίο… δέκατο του δευτερολέπτου πριν τη λήξη.

Η ΑΕΛ αναδείχτηκε νικήτρια του ντέρμπι της Λάρισας με την Ολύμπια, καθώς επικράτησε με 75-62 στο κλειστό της Νεάπολης πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη της επί των «πορτοκαλί» φέτος και 7η στο σύνολο.